Eski bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Daha hızlı, daha güvenli bir tarama deneyimi için bugün ücretsiz olarak yükseltin.

Biz Kimiz

Akrilik veya Yün - Akrilik Halılarda Genel Kurallar

Leke meydana gelir gelmez hemen müdahale ediniz. Aksi taktirde lekeyi çıkartmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır.

Leke çıkarmanın ana kuralı olabildiğince kirleticiyi ilave malzemelere ihtiyaç duymadan halıdan uzaklaştırmak olmalıdır. Dolayısıyla herhangi bir kimyasal madde uygulamasına başlamadan önce olabildiğince leke halıdan uzaklaştırılmalıdır.

Temizlik esnasında lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. Lekenin üzerine bastırarak ovalamak, lekenin halının içine daha fazla işlemesine neden olacaktır.

Halı üç boyutlu bir ürün olduğu için, ilk temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen halı kuruduğunda leke yeniden görünür hale gelebilir. Çünkü öncelikle çözünmüş leke, kuru olan hav dipten hav kısmına doğru kuruduğu için leke yeniden yüzeyde belirecektir. Dolayısıyla leke çıkarma işlemi bir veya bir kaç kere tekrarlanmalıdır.

Leke çıkarma işleminde eğer halı şampuanı kullanılıyorsa sadece şampuanın köpüğü kullanılmalıdır. Şampuan sıvısı veya şampuanlı su kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddeler de kirletici görevi yapacaktır.

Leke silinirken lekeyi dış çevresinden merkezine doğru temizleyiniz. Leke çıkarma işleminin başarısı için dağılmadan temizlenmesi çok önemlidir.

Leke çıkarmak için asla çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu kimyasallar halının hem havına hem de dokusuna zarar vererek halının çürümesine ve renklerinin solmasına neden olacaktır.

Leke çıkarmada kullanacağınız kimyasal maddeyi öncelikle halının nispeten görünmeyen bir bölgesinde deneyerek halının rengine ve dokusuna zarar vermediğinden emin olunuz.

Tamamen leke tutmayan halı üretmek mümkün değildir. Burada bahsedilen leke çıkarma önerileri, denemeler sonucu elde edilmiş olup, uygulamadaki başarı, uygulama şekline, lekenin miktarı ve yoğunluğuna, halının rengi ve sıklığına göre değişebilir.

Bahsedilen yöntemler öneri niteliğinde olup, uygulama sonucu doğabilecek olumsuzluklardan Carpex Halı Yıkama Fabrikası sorumlu değildir.